Yağlı Baca Temizleme

Yağlı baca temizleme uygulamasının kolay ve kaliteli bir şekilde yapılmasında
tasarımı ve imalatı Tektema makinaya ait olan, yağlı baca temizliği için üretilen makine büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Bu konunun ayrıntısına girmeden önce yağlı baca hakkında bilgi verelim.

yağlı baca temizleme

yağlı baca temizleme

Pişirme bacaları; yağlı kanal veya yağlı baca olarak isimlendirilir. Pişirme sistemlerinde davlumbaz, yatay baca ve fan motoru bulunmaktadır.

Lokanta, mutfak, fabrika gibi yerlerde, ızgara – kebap ve yemek pişirilen bacalar yağlı bacalardır.

Yağlı Baca Temizleme neden yapılmadır?

Yağlı bacalar belirli zaman aralıklarında mutlaka temizlenmedir. Ocakta pişirilen yemeklerden çıkan buhar, bacada zamanlar yağlı kirli bir katman oluşmasına sebep olur.
Baca içerisinde biriken yağ katmanı zamanla bacanın daralmasına ve işlevini tam olan verimli bir şekilde gerçekleştirmesine engel olur. Bacanın bu şekilde yağlanması, daralması, kirlenmesi bir çok sıkıntıya da kapı aralar. Örneğin bacadan atılması gereken atıkla, koku ve duman bacadan geri döner. Kötü koku ve duman yapılan yemeklerin ve çalışanların sağlığı açısından çok tehlikelidir.
Yağlı baca temizleme gereksinimi olan bacanın tıkanması, çekişinin düşmesi, iç çeperlerin aşırı derecede yağlanması yangın riskini de beraberinde getirir.
Çünkü ızgara ve ocak yanarken fark edilmesi zor küçük ateş parçacıkları yağlı baca içerisine süzülerek yangına sebep olabilir. Tabi ki temiz bir bacada bu risk en minimum seviyeye düşecektir. Öyle ki yangın vakalarının büyük çoğunluğu temizlenmemiş yağlı bacalara çokça rastlandığı bilgilendirmeleri ile karşılaşmaktayız.
Yağlı baca temizleme süresini kullanım ve kirlenme durumuna göre ayarlamalıyız. Temizlik işlemleri ise yetkili baca temizleme firmalarına yaptırılmalıdır. Yetkili kişilerce yaptırılan temizleme işlemi resmi açıdan da geçerli, uygulama açısından da kaliteli ve verimli olacaktır.
Bir yangın durumunda yetkisiz kişilerce yaptırılan yağlı baca temizliği sigorta firmalarınca yeterli ve geçerli görülmemekte, zararı karşılama noktasında büyük sorunlar ortaya çıkmaktadır.

Yağlı Baca Temizleme Nasıl Yapılır?

Yağlı baca temizleme işleminden önce ortam örtülerle kapatılarak kirlenmesi önlenir.
Davlumbaz ve kanal içi yağların yumuşaması için yağ çözücü kimyasallar köpük makinası ile püskürtülür.
Tektema yağlı kanal baca temizleme makinasının başlığına sert-yumuşak, uygun olan fırça takılır. Makine yardımı ile yağlı baca temizliği kolay bir şekilde gerçekleştirilir.
Fan motoru kanatları da yağ ve kirden arındırılarak performansının artması ve zorlanmadan çalışacak duruma gelmesi sağlanır.
Yağlı baca temizleme işlerinizde kullanmak için Tektema Yağlı Kanal Baca Temizleme hakkında bilgi edinmek uygulama videolarını izlemek için aşağıdaki linkleri tıklayabilirsiniz.

Yağlı kanal temizleme ile ilgili diğer videoları izlemek için tıklayınız.

Yağlı  – Kuru Baca Temizleme Makinası için tıklayınız